Recenzja dotyczy routera z chińskim software. Jest już wersja z domyślnym językiem angielskim. Instrukcja zmiany oprogramowania z chińskiego poniżej.
Pierwsze odczucia:
Router robi wrażenie swoim designem, jednolita, smukła obudowa daje poczucie lekkości urządzenia i tak też jest w rzeczywistości.
Nie ma tu kilkunastu lampek. Z przodu znajdziemy tylko jedną podłużną diodę mówiącą o stanie routera. Nie ma również przycisku włączającego, czy guzika do WPS. Z tyłu mamy port zasilania, port WAN (wejście internetu), 2 porty LAN (wyjścia) oraz 1 port USB. Oprócz tego minimalistyczny dziurka do resetu i zamontowane 4 anteny.
Link do produktu:
Aliexpress
Gearbest, obecnie wyprzedany
Banggood, obecnie wyprzedany
Kupując należy rozróżnić wersje Mi WiFi Router 3 z Mi WiFiRouter 3C. Wersja tańsza 3Cdziała tylko na 2,4Ghz
Parametry techniczne:
- Dwa pasma2.4Ghz 802.11b/g/n i 5G 802.11ac
- 1 port WAN, tylko 100Mbps
- 2 porty LAN
- 1 port USB
- Szybkość:867Mbpsna5Ghz, 300Mbps na 2.4Ghz
- 4 anteny;po 2 na pasmo, zysk energetyczny 5dBi dla 2.4G i 6dBi dla 5G
- 128MB pamięci RAM
- 128MB pamięci ROM.
- 3 Tryby pracy: router, repeater przewodowy i repeater bezprzewodowy (o tym później)
Konfiguracja Xiaomi Mi Router 3:
Chcąc skonfigurować router powinniśmy użyć telefonu z zainstalowaną dedykowaną aplikacją Mi Wi-Fi. Wybierając tę metodę proces jest prosty, nie potrzebujemy fachowej wiedzy, przyda się jedynie podstawowa znajomość języka angielskiego. W czasie konfiguracji wybieramy nazwę sieci WiFi i hasło, logujemy się lub zakładamy konto xiaomi, dzięki któremu będziemy mogli zmieniać ustawienia z każdego miejsca na świecie z dostępem do internetu- nie musimy być podłączeni do naszej sieci. Na filmie poniżej można zobaczyć jak wygląda konfiguracja oraz niektóre funkcje aplikacji.
Jeśli nasze urządzenia nie widzą sieci 5ghz, należy w ustawieniach sieci routera zmienić kanał z automatycznego na przykładowo 36. Wynika to z stosowania różnych pasm częstotliwości dla kanałów WiFi.
Zarządzanie routerem:
Korzystanie z administracji routerem przez przeglądarkową stronę nie jest dobrym pomysłem. Czynnikiem dyskwalifikującym jest fakt, że jest ona dostępna tylko w języku chińskim (w tej wersji oprogramowania), aby móc zrozumieć tekst możemy nauczyć się języka, lub korzystać z translatora oferującego tłumaczenie i jednocześnie zniekształcony interfejs. Ponadto nie skorzystamy z tłumacza, kiedy nie mamy internetu, zatem w przypadku ewentualnych problemów z internetem będziemy mieli problem z rozpoznaniem opcji w wersji przeglądarkowej. Rozwiązaniem jest administracja przez telefon.
Aplikacja na telefon:
Aplikacja jest przyjazna użytkownikowi. Widzimy w niej listę urządzeń w naszej sieci, nazwę każdego możemy zmienić. W aplikacji mamy też przycisk WPS służący do łączenia się z siecią bez podawania hasła. Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze od fizycznego przycisku, a ponadto nie musimy być obok routera, aby użyć tej funkcji. Dla niektórych brak fizycznego przycisku może jednak być wadą. Przez aplikacje możemy zmieniać zdecydowaną większość ustawień routera, ale na przykład nie przypiszemy statycznego adresu IP.
Zasięg i stabilność pracy:
Routera używam od ponad 2 lat, z czego około rok na oryginalnym oprogramowaniu. Przez ten czas nie zauważyłem problemów ze stabilnością sieci. Nigdy nie było potrzeby resetowania urządzenia. Zasięg routera oceniam na dobry. Na otwartej przestrzeni wynosi on około 130 metrów. Z uwagi na fakt zastosowania większego zysku energetycznego dla wyższej częstotliwości, nie ma zauważalnej różnicy pomiędzy zasięgiem 2.4 a 5ghz.
W routerze nie możemy odkręcić anten, można je natomiast zamienić otwierając router i wpinając nowe do płyty głównej za pomocą takich przejściówek.
Funkcje routera:
- 2 sieci 2.4Ghz+5Ghz
- Możliwość połączenia sieci w jedną (2,4+5)
- Trzecia sieć dla gości
- Szyfrowanie: brak, WPA/WPA2 albo samo WPA2
- 3 stopniowa siła WiFi
- Możliwość ukrycia sieci
- 3 tryby pracy: router, repeater przewodowy i repeater bezprzewodowy
- Wejście USB i możliwość pobierania plików, w tym torrentów
- Wi-Fi Timer- schemat włączania i wyłączania
- Firewall- zapora,QoS- kontrola prędkości dla poszczególnych użytkowników sieci
- Photo/File Backup- automatyczne tworzenie kopii zapasowej wykonanych zdjęć i wybranych folderów
- Kontrola rodzicielska: możliwość kontrolowania godzin dostępu do internetu, tworzenia list stron dostępnych/ zakazanych
Pamięć USB:
Podłączając do Xiaomi Mi WiFi Router 3 pamięć USB lub dysk zewnętrzny możemy pobierać pliki bezpośrednio na ten dysk. Zdalnie mamy możliwość dodania zadania pobierania. Dzięki temu chcąc pobrać duży torrent nie musimy zostawiać włączonego komputera wychodząc z domu. Wracając z pracy możemy dodać zadanie pobrania filmu i po powrocie do domu mamy go na dysku. Administrator systemu kontroluje, które foldery są ogólnodostępne dla użytkowników sieci, a które widzi tylko admin.
Repeater
Router Xiaomi może działać jako repeater. Jest to tryb rozszerzania zasięgu istniejącej sieci. W pobliżu granicy zasięgu WiFi ustawiamy repeater, a ten przekazuje sygnał dalej. Mi WiFi 3 może być połączony w tym trybie z pierwszą siecią za pomocą WiFi, lub kabla.
Zmiana oprogramowania
Możliwa jest zmiana wersji firmware router na język angielski zgodnie z poniższym opisem:
- Plik z angielską wersją możemy pobrać stąd przechodząc w zakładkę „ROM” i wybierając „R3 ROM 穩定版” (bezpośredni link).
- Następnie logujemy się do konsoli zarządzania routerem przez przeglądarkę. (Adres znajdziemy wpisując w wiersz polecenia „ipconfig” pod nazwą „Default Gateway”).
- Przechodzimy do odpowiedniej zakładki tak jak pokazano na poniższym screenie (kroki 1-3) , wybieramy plik bin (4) i uruchamiamy aktualizację (krok 5.)
- Zobaczymy pasek postępu, a następnie opcję wybór jak na obrazku poniżej. Zaznaczenie pola wyboru oznacza usunięcie dotychczasowej konfiguracji routera. Przechodzimy dalej.
- Rozpocznie się aktualizacja routera, która może potrwać wg. informacji od 5 do 8 minut. W tym czasie nie powinniśmy odłączać routera od zasilania. Niebieska diodarouterazgaśnie,włączy się ponownie po poprawnej aktualizacji (w międzyczasie świeci się żółta dioda). Na ekranie wyświetlana jest informacja o aktualizacji.
- Po poprawnej aktualizacji zostaniemy przekierowani do strony logowania do panelu.
- Ponownie przechodzimy do zakładki „stan systemu” i zmieniamy język na angielski:
- Od teraz możemy korzystać z języka angielskiego
Masz problem? Skontaktuj się ze mną na https://kulam.pl/kontakt
Jest również możliwość wgrania oprogramowania Padavan, którego sam od jakiegoś czasu używam.
Podsumowanie:
Xiaomi Mi Wifi Router 3 jest bardzo dobrym urządzeniem; dużym plusem jest zasięg sieci, dodatkowe funkcje routera, oraz aplikacja na smarttfon. Minusem jest przeglądarkowa panel dostępny domyślniew języku chińskim (w opisywanej wersji, przed zmianami)
Gdy router zaktualizuje to nie ma jezyka angielskiego. czy jest nowy soft z angielskim?
Jeśli masz wersję angielską, to po aktualizacji powinna pozostać. Jak masz chińską wersję, to po zwykłej aktualizacji nie pojawi się angielski. Musisz skorzystać z opisanej powyżej metody