xentishop.com, Xantige.com i villaestore.com przedstawiają się jako strony sprzedająca 'repliki’ markowych produktów za ułamek ich ceny. Czy jednak strona ta jest sprawdzona i można jej zaufać? Po bliższym poznaniu wiarygodność strony budzi wiele wątpliwości. Zanim zdecydujesz się na zakup zapoznaj się z poniższymi dowodami na oszustwo.
Pierwsza wersja wpisu powstała 24 sierpnia 2018 roku, w najważniejszych miejscach dodano notki o istotnych zmianach od tego czasu. Większość informacji we wpisie dotyczy xantige (w tym podawane daty), jednak schemat działania dla każdej ze stron jest taki sam, np xentishop
Edit: Obecnie strona xantige już nie istnieje, na jej miejsce powstała villaestore z grupą „Recenzje zamawianych replik z Chin” działająca na podobnej zasadzie, jak ta opisana niżej. (id: 2182376911994461). Ta też została usunięta
Edit 24.10.2018 Kolejna strona xentishop.com i nowa grupa na facebooku „Wyprzedaże/Recenzje markowych zakupów z Chin – HURT/Detal” (319365918863264)
Wśród dużej liczby produktów przeważają podróbki telefonów komórkowych, a więc Apple i Samsung oraz zegarki Casio, Tag Heuer, czy Hublot.
Strona sklepu jest w angielskiej wersji językowej, natomiast ceny podane są w złotówkach.
Płatność przez Bitcoin
Po wejściu na stronę widzimy baner i informacją, iż formą płatności jest Bitcoin. Możemy obejrzeć też poradnik video youtube.com/watch?v=4VPsPj6Fl8M (już niedostępny) jak dokonać płatności, zaczynając od złożenia zamówienia na stronie przez zakupienie kryptowaluty w kantorze inPay lub buycoinnow, a następnie przekazując środki na konto sklepu.
Dlaczego bitcoin? Dzięki niemu strony transakcji pozostają anonimowe. Kupujący nie musi znać nawet właściciela portfela (odpowiednik konta) kryptowaluty. Nie istnieje również procedura umożliwiająca odzyskanie pieniędzy w przypadku problemów z zamówieniem, tak jak to działa w przypadku kart płatniczych – tzw. chargeback. Należy również pamiętać, że kantory jedynie umożliwiają kupno bitcoina, nie są one powiązany z Xantige ani villaestore. Dzięki zastosowaniu tej metody płatności nie znamy danych osobowych oszustów.
(obecny adres, na który przyjmowane są wpłaty: 33u5G2ZmHqAnYXHwpmhaiuV7A2DFdUMhKa )
Historia domeny
W serwisach udostępniających informacje o domenach pod xantige.com istnieje informacja, że została ona zarejestrowane 8 sierpnia 2018 roku.
Strona sklepu
Strona bazuje na WordPressie z wtyczką sklepu WooCommerce i motywem Electro. W folderach strony znajdujemy potwierdzenie utworzenia strony w sierpniu. Pierwsze media zostały dodane na stronę 10 sierpnia
W stopce strony mamy na szczęście telefon do sprzedawcy. Radość nie trwa długo, bo każda próba skontaktowania się kończy się informacją o niedostępności numeru. Pod numerem telefonu widnieje również adres, który odpowiada prowincji, którą wskazuje prefiks numeru telefonu.
Pochodzenie zdjęć produktów
Zdjęcia przedstawione na stronie nie są wgrane na stronę, a są linkowane z innego miejsca. Najprawdopodobniej są to po prostu wyniki wyszukiwań produktów w google. Są to zdjęcia ze sklepów oferujących również „repliki” np. top-tech.lv, ale pojawiają się też zdjęcia z porównywarki cen Skapiec.pl , jak również zdjęcia ze stron polskich firm sprzedających na allegro – ms-online.
Na stronach produktu widnieje ponadto informacja „ONLY REAL PHOTO OF PRODUCT”, co jest oczywistym nadużyciem patrząc na katalogowe zdjęcia przedmiotów. Niektóre produkty mają również zdjęcia mające sprawiać wrażenia tzw. „real photos”, w co najmniej jednym przypadku jest to zdjęcie skopiowane z feedbacków z Amazona.
Facebookowa grupa
Chyba jedynym miejscem, gdzie promowana jest strona xantige jest grupa o „Repliki Hurt/Detal Recenzje zamówionych replik z Chin” utworzona 16 sierpnia. W przypiętym poście czytamy „Nowa grupa, ostatnia została usunięta przez FB”. Admini w postach informują między innymi, że czas oczekiwania na przesyłkę to około dwóch tygodni, a również, że w przypadku znaczącej większości zakupionych produktów po płatności nie mamy żadnej informacji o realizacji zamówienia, a także nie dostajemy numeru śledzenia przesyłki.
Dodać należy, że targetem grupy są osoby nieobyte z kupowaniem przedmiotów z Chin, posty reklamujące grupę pojawiają się na grupach sprzedam/kupię <miasto> i tym podobnych.
Edit: Nowa grupa to Recenzje zamawianych replik z Chin. facebook.com/zamawianiezchin (id: 2182376911994461 )
Edit v2 Kolejna grupa to Wyprzedaże/Recenzje markowych zakupów z Chin – HURT/Detal (id: 319365918863264)
Recenzje
Na grupie możemy znaleźć też informacje o otrzymanych przedmiotach z Xantige.
Przykładem jest poniższy post mający potwierdzić wiarygodność sklepu:
Jak widać na screenie post został dodany 17 sierpnia, a autor twierdzi, że zegarek dotarł po 15 dniach, co oznacza, że został zamówiony 2 sierpnia. Przypomnijmy zatem, że domena Xantige.com została założona kilka dni po zamówieniu zegarka.
Wróćmy jednak do recenzji. Mamy zdjęcie otrzymanego zegarka, wykorzystując odwrotne wyszukiwanie znajdujemy to zdjęcie na stronie czeskiego sklepu sprzedającego zegarki (https://www.hodinky.cz/casio-g-shock-gravitymaster-ga-1100-9ger.html).
Kolejna recenzja, tym razem iPhone 8 pana Adriana W. (screen poniżej). Sytuacja z datą taka sama. Tym razem rzucimy okiem na profil osoby wstawiającej post. Zarówno zdjęcie profilowe, jak zdjęcie w tle zostało dodane 16 sierpnia, czyli w dniu dodania „recenzji”. Na profilu czytamy też, że zajmuje się tradingiem na kryptowalutach od 2016 roku. Sprawdzamy więc grupy facebookowe zrzeszające osoby zainteresowane kryptowalutami. Do żadnej z kilku największych ta osoba nie należy. Możemy więc założyć z prawdopodbieństwem graniczącym z pewnością, że jest to fejk profil, założony w celu uwiarygodnienia sklepu xantige.
Kolejna recenzja- damski zegarek. Post dodany 22 sierpnia. Znowu przeglądamy profil osoby dodającej post. Zdjęcie w tle dodane tego samego dnia. Na osi czasu widzimy jeden post- rozpoczęcie pracy. Na pierwszy rzut oka został on dodany już w 2014 roku, jednak został on dodany 22 sierpnia 2018 roku, kilkadziesiąt minut przed dodaniem rzekomej recenzji.
Administratorzy grupy
Administratorami grupy są Radek G. i Dawid S.
Pierwszy z nich w zeszłym roku promował podoby sklep- yaditi.com. Ten sklep już nie istnieje. Nie znane mi są okoliczności zamknięcia sklepu, oraz, czy zamawiający otrzymali towar.
Drugi z administratorów – Dawid S. na przełomie lipca i sierpnia na różnych grupach wstawił kilkadziesiąt postów o charakterze scamu- zarówno oddanie telewizora, jak i wypełnianie ankiet
Edit 26.08.2018: Radek G. zmienił facebookowe dane i od teraz nazywa się Darek Ch.
Edit: 30.08.2018 Radek G. to znowu Radek Gołębiowski, id konta na fb: 100011388275537
Administratorem nowej grupy jest także Michał S.
Podsumowując: xentishop.com, Xantige.com i villaestore.com jest oszustwem
Edit 26.08.2018: Grupa o xantige zniknęła, strona też już nie działa. Pewnie za niedługo powstanie podobna strona.
Edit 24.10.2018: była villaestore, obecnie jest xentishop.com
Pokrzywdzone osoby:
Poniżej kilka wiadomości od osób, które uwierzyły w poprzednie sklepy:
Możesz się ze mną skontaktować klikając w zakładkę Kontakt na górze strony. Żadne Twoje dane nie zostaną udostępnione